SMTL6-GC
- Part Number:
- SMTL6-GC
- Manufacturer:
- Bivar Inc.
- Description:
- LED GREEN CLEAR 6PLCC SMD
- Number of stock:
- 38431 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
- 1.SMTL6-GC.pdf2.SMTL6-GC.pdf
Introduction
We can supply SMTL6-GC, use the request quote form to request SMTL6-GC pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMTL6-GC.The price and lead time for SMTL6-GC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMTL6-GC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 526nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V |
| Viewing Angle: | 140° |
| Supplier Device Package: | 6-PLCC |
| Size / Dimension: | 5.40mm L x 5.00mm W |
| Series: | - |
| Package / Case: | 6-SMD, J-Lead |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Millicandela Rating: | 3500mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style: | Round with Flat Top |
| Lens Size: | 4.00mm Dia |
| Lens Color: | Colorless |
| Height (Max): | 1.60mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 60mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Base Product Number: | SMTL6 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry