SMTL2-SGC
- Part Number:
- SMTL2-SGC
- Manufacturer:
- Bivar Inc.
- Description:
- LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
- Number of stock:
- 90896 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
- SMTL2-SGC.pdf
Introduction
We can supply SMTL2-SGC, use the request quote form to request SMTL2-SGC pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMTL2-SGC.The price and lead time for SMTL2-SGC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMTL2-SGC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 574nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V |
| Viewing Angle: | 120° |
| Supplier Device Package: | 2-PLCC |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Series: | - |
| Package / Case: | 2-PLCC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Millicandela Rating: | 115mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style: | Round with Flat Top |
| Lens Size: | - |
| Lens Color: | Colorless |
| Height (Max): | 2.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Base Product Number: | SMTL2 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry