RTC-8564NB:B:ROHS
- Part Number:
- RTC-8564NB:B:ROHS
- Manufacturer:
- Epson
- Description:
- IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22-SON
- Number of stock:
- 17860 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- Lead free / RoHS Compliant
Introduction
We can supply RTC-8564NB:B:ROHS, use the request quote form to request RTC-8564NB:B:ROHS pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RTC-8564NB:B:ROHS.The price and lead time for RTC-8564NB:B:ROHS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RTC-8564NB:B:ROHS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply, Battery: | - |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Type: | Clock/Calendar |
| Time Format: | HH:MM:SS |
| Supplier Device Package: | 22-SON |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 22-SMD, 20 Leads, Flat Leads |
| Other Names: | RTC-8564NB:B ROHS RTC-8564NBBROHS |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Memory Size: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, 2-Wire Serial |
| Features: | Alarm, Y2K |
| Detailed Description: | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I²C, 2-Wire Serial 22-SMD, 20 Leads, Flat Leads |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max): | 0.7µA ~ 0.8µA @ 3V ~ 5V |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry