R50RED-5-0080
- Part Number:
- R50RED-5-0080
- Manufacturer:
- Bivar Inc.
- Description:
- LED RED CLEAR T/H
- Number of stock:
- 38369 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
Introduction
We can supply R50RED-5-0080, use the request quote form to request R50RED-5-0080 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number R50RED-5-0080.The price and lead time for R50RED-5-0080 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# R50RED-5-0080.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Wavelength - Peak: | - |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | 628nm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.4V |
| Viewing Angle: | 80° |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 7.60mm L x 7.60mm W |
| Series: | Orca R |
| Package / Case: | 4-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Package: | Tube |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Millicandela Rating: | 2000mcd |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | 5.00mm Dia |
| Lens Color: | Colorless |
| Height (Max): | 6.90mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 50mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Red |
| Base Product Number: | R50RED-5-0080 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry

