PCM56U/1K
- Part Number:
- PCM56U/1K
- Manufacturer:
- N/A
- Description:
- IC DAC/AUDIO 16BIT 16SOIC
- Number of stock:
- 3802 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
Introduction
We can supply PCM56U/1K, use the request quote form to request PCM56U/1K pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM56U/1K.The price and lead time for PCM56U/1K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM56U/1K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage Supply Source: | Dual ± |
|---|---|
| Voltage - Supply: | ±4.75V ~ 13.2V |
| Type: | DAC, Audio |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | - |
| Resolution (Bits): | 16 b |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Data Interface: | PCM |
| Base Product Number: | PCM56 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry