PCM1744U/2KG4
- Part Number:
- PCM1744U/2KG4
- Manufacturer:
- N/A
- Description:
- IC DAC/AUDIO 24BIT 96K 14SOIC
- Number of stock:
- 4672 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
Introduction
We can supply PCM1744U/2KG4, use the request quote form to request PCM1744U/2KG4 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1744U/2KG4.The price and lead time for PCM1744U/2KG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1744U/2KG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 5V |
| Type: | DAC, Audio |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Series: | SoundPlus™ |
| Sampling Rate (Per Second): | 96k |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Data Interface: | I²S |
| Base Product Number: | PCM174 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry