PCM1606EG4
- Part Number:
- PCM1606EG4
- Manufacturer:
- N/A
- Description:
- IC DAC 24BIT 6CH 192KHZ 20-SSOP
- Number of stock:
- 12815 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- Lead free / RoHS Compliant
- Data sheet:
Introduction
We can supply PCM1606EG4, use the request quote form to request PCM1606EG4 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1606EG4.The price and lead time for PCM1606EG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1606EG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 5V |
| Type: | DAC, Audio |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 200k |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels: | 6 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 20-SSOP |
| Data Interface: | I²S |
| Base Part Number: | PCM1606 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry