NJM2761RB2-TE1
- Part Number:
- NJM2761RB2-TE1
- Manufacturer:
- Nisshinbo Micro Devices Inc.
- Description:
- IC VOLUME CONTROL 10TVSP
- Number of stock:
- 43614 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- RoHS Compliant
- Data sheet:
- NJM2761RB2-TE1.pdf
Introduction
We can supply NJM2761RB2-TE1, use the request quote form to request NJM2761RB2-TE1 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2761RB2-TE1.The price and lead time for NJM2761RB2-TE1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2761RB2-TE1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply: | 2.7V ~ 13V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 10-TVSP |
| Specifications: | -100dB |
| Series: | - |
| Package / Case: | 10-VFSOP, 10-MSOP (0.110', 2.80mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Number of Channels: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Interface: | Analog |
| Function: | Volume Control |
| Base Product Number: | NJM2761 |
| Applications: | Consumer Audio |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry

