LM555CM/NOPB
- Part Number:
- LM555CM/NOPB
- Manufacturer:
- N/A
- Description:
- IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC
- Number of stock:
- 64719 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
Introduction
We can supply LM555CM/NOPB, use the request quote form to request LM555CM/NOPB pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM555CM/NOPB.The price and lead time for LM555CM/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM555CM/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply: | 4.5V ~ 16V |
|---|---|
| Type: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package: | Tube |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Frequency: | 100kHz |
| Current - Supply: | 10 mA |
| Count: | - |
| Base Product Number: | LM555 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry
