HI7190IBZ-T
- Part Number:
- HI7190IBZ-T
- Manufacturer:
- Renesas Electronics America Inc
- Description:
- IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 20SOIC
- Number of stock:
- 1391 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
- HI7190IBZ-T.pdf
Introduction
We can supply HI7190IBZ-T, use the request quote form to request HI7190IBZ-T pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number HI7190IBZ-T.The price and lead time for HI7190IBZ-T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# HI7190IBZ-T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | ±5V |
| Supplier Device Package: | 20-SOIC |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 625 |
| Reference Type: | External |
| Ratio - S/H:ADC: | - |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295', 7.50mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Bits: | 24 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Input Type: | Differential |
| Features: | PGA |
| Data Interface: | SPI |
| Configuration: | PGA-ADC |
| Base Product Number: | HI7190 |
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry


