DAC7744E/1KG4
- Part Number:
- DAC7744E/1KG4
- Manufacturer:
- N/A
- Description:
- IC DAC 16BIT V-OUT 48SSOP
- Number of stock:
- 5399 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
- Data sheet:
Introduction
We can supply DAC7744E/1KG4, use the request quote form to request DAC7744E/1KG4 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC7744E/1KG4.The price and lead time for DAC7744E/1KG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC7744E/1KG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply, Digital: | 5V |
|---|---|
| Voltage - Supply, Analog: | ±14.25V ~ 15.75V |
| Supplier Device Package: | 48-SSOP |
| Settling Time: | 11µs |
| Series: | - |
| Reference Type: | External |
| Package / Case: | 48-BSSOP (0.295', 7.50mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters: | 4 |
| Number of Bits: | 16 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| INL/DNL (LSB): | ±4 (Max), ±3 (Max) |
| Differential Output: | No |
| Data Interface: | Parallel |
| Base Product Number: | DAC7744 |
| Architecture: | R-2R |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry