CS43L42-KZZ
- Part Number:
- CS43L42-KZZ
- Manufacturer:
- Cirrus Logic Inc.
- Description:
- IC DAC/AUDIO 24BIT 96K 24TSSOP
- Number of stock:
- 5129 pcs
- Data sheet:
- 1.CS43L42-KZZ.pdf2.CS43L42-KZZ.pdf
Introduction
We can supply CS43L42-KZZ, use the request quote form to request CS43L42-KZZ pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CS43L42-KZZ.The price and lead time for CS43L42-KZZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CS43L42-KZZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage Supply Source: | Single Supply |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 1.7V ~ 3.6V |
| Type: | DAC, Audio |
| Supplier Device Package: | 24-TSSOP |
| Series: | - |
| Sampling Rate (Per Second): | 96k |
| Resolution (Bits): | 24 b |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173', 4.40mm Width) |
| Package: | Tray |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 70°C |
| Number of Channels: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Data Interface: | I²S |
| Base Product Number: | CS43L42 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry
