3PGD-F
- Part Number:
- 3PGD-F
- Manufacturer:
- Bivar Inc.
- Description:
- LED GREEN DIFFUSED T-1 T/H
- Number of stock:
- 5504 pcs
- Data sheet:
- 1.3PGD-F.pdf2.3PGD-F.pdf
Introduction
We can supply 3PGD-F, use the request quote form to request 3PGD-F pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 3PGD-F.The price and lead time for 3PGD-F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 3PGD-F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Wavelength - Peak: | 555nm |
|---|---|
| Wavelength - Dominant: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V |
| Viewing Angle: | 35° |
| Supplier Device Package: | T-1 |
| Size / Dimension: | - |
| Series: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Package: | Bulk |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Millicandela Rating: | 5mcd |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Lens Style: | Round with Domed Top |
| Lens Size: | 3mm, T-1 |
| Lens Color: | Green |
| Height (Max): | 5.30mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Configuration: | Standard |
| Color: | Green |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry

