1338-31DCGI8
- Part Number:
- 1338-31DCGI8
- Manufacturer:
- Renesas Electronics America Inc
- Description:
- IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
- Number of stock:
- 26212 pcs
- Lead Free Status / RoHS Status:
- ROHS3 Compliant
Introduction
We can supply 1338-31DCGI8, use the request quote form to request 1338-31DCGI8 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1338-31DCGI8.The price and lead time for 1338-31DCGI8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1338-31DCGI8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Voltage - Supply, Battery: | 1.3V ~ 3.7V |
|---|---|
| Voltage - Supply: | 3.3V ~ 5.5V |
| Type: | Clock/Calendar |
| Time Format: | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width) |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Memory Size: | 56B |
| Interface: | I²C, 2-Wire Serial |
| Features: | Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Date Format: | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max): | 5µA @ 3.63V ~ 5.5V |
| Base Product Number: | 1338-31 |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry
