Introduction
We can supply 10-8, use the request quote form to request 10-8 pirce and lead time.XXX.com a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 10-8.The price and lead time for 10-8 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 10-8.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Specifications
| Wire Gauge: | 24-26 AWG |
|---|---|
| Width - Outer Edges: | 0.250' (6.35mm) |
| Thickness: | 0.020' (0.51mm) |
| Termination: | Crimp |
| Terminal Type: | Circular |
| Stud/Tab Size: | 8 Stud |
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Material - Insulation: | - |
| Length - Overall: | 0.530' (13.46mm) |
| Insulation Diameter: | - |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | Butted Seam |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | - |
| Color: | - |
| Email: | sales@hkexcellent.com |
Latest News
- NASA selects BAE for ACX in GeoXO constellation
- Sponsored content: Extended assortment of Mean Well products
- Radiation-tolerant 50W dc-dc converters for space
- Distance sensors work up to 538°C and 5,000psi.
- 1kW harsh environment PSU sealed to IP65
- Microchip ups security in its IoT MCUs
- Sony enables Camera Remote Command through ISO-PTP
- Silicon Labs crafts wireless MCUs for harvested power
- Remote head torque sensors are accurate to ±0.1%
- Atom x7000RE on VME
- Embedded World: Atom x7000RE edge AI servers
- Embedded World: Atom x7000RE SMARC processor modules for industry
